Techniki nauki

Mnemotechniki – dramat mnemonisty

przezzycienaskroty, nauka, wiedza, efektywność, osobista, rozwój, pasja, iluzja, medycyna
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mnemotechniki – dramat mnemonisty

Mnemotechniki – od zarania dziejów stosowane by zapisywać na naszych miękkich dyskach pomiędzy uszami wszelkiego rodzaju dane. Dzisiaj pomimo ery elektronicznego zapisywania informacji wracają do łask, ponieważ ilość wiedzy nas wręcz przytłacza, a ludzie chcą się uczyć szybciej i efektywniej by tym szybciej i efektywniej zarabiać pieniądze na swojej wiedzy.

Kiedy wykorzystywać mnemotechniki w nauce i jakie są ich ograniczenia?

Znalezione obrazy dla zapytania znak zapytania

Stosujemy mnemotechniki gdy chcemy:

 • Zapamiętać listę zakupów (to jest najprostszy trening pamięci, po co używać kartki?)
 • Zapamiętać zadania do wykonania danego dnia (serio, musisz robić listę na telefonie? No dobra, jeśli Cie motywuje, gdy widzisz ile skreśliłeś, to rozumiem, chociaż jest i na to metoda pamięciowa – więcej info -> odezwij się do mnie mailem lub przez media społecznościowe)
 • Zapamiętać krótkie informacje, nie podlegające dedukcji wynikającej z ich rozumienia (głębokość rowu mariańskiego, albo wzór na I zasadę termodynamiki lub wzór sumaryczny kwasu albo najwyższy wodospad – swoją drogą Salto del Angel w Wenezueli 😉 )
 • Zapamiętywać słowa obcego pochodzenia (więcej dowiesz się z mojego artykułu “Naucz się języka obcego w 2 tygodnie!”)
 • Poznać własny język (a co, myślisz, że znasz go już w 100%, bo się nim posługujesz na co dzień? Największy słownik języka polskiego ma ponad 150 tys haseł, znasz tyle? Poza tym nauka nowych słów zwiększa inteligencję, a inteligencja – cóż, jest kluczem do wszystkiego)
 • Poznać zasady pisowni
 • Zapamiętać termin i godzinę spotkania
 • Zapamiętać numery telefonów (ta, masz od tego telefon! A co jeśli ktoś Ci go ukradnie, zgubisz go, albo po prostu się wyładuje, a Ty nie będziesz miał jak go naładować? Jak porozumiesz się z osobą, z którą jesteś umówiony albo powiadomisz bliskich?)
 • Zapamiętać daty uroczystości (w końcu jak dzwonisz do kogoś z życzeniami to dziękuje Ci “za pamięć” – może warto z niej skorzystać? )

Znalezione obrazy dla zapytania oh you remembered gif

Jakie są ograniczenia?

Znalezione obrazy dla zapytania limitations

 1. Czas

  • Żeby coś zapamiętać zamieniając to na obraz zgodny z prawami pamięci potrzebujemy czasu – na początku dużo, a w miarę praktyki coraz mniej. Dokładnie tak samo jest z samym odtwarzaniem informacji ze skojarzenia.
  • Na początkowym etapie nauki szybkiego uczenia się, czas potrzebny na zapamiętanie materiału może być dłuższy niż w przypadku mechanicznego powtarzania. Jednak nigdy mechaniczne powtarzanie nie da Ci takiej retencji wiedzy jak nauka przez kreatywne skojarzenia.
 2. Słowa abstrakcyjne

  Klucz to nie to samo co zawartość pokoju który otwiera

  • Niektóre słowa są bardzo trudne do zapamiętania przez technikę słów zastępczych, a jak już się znajdzie odpowiednie skojarzenie, okazuje się, że po pewnym czasie zapominamy co miało oznaczać.
  • Możemy połączyć to z obrazem stosując Pałac Pamięci, jednak wciąż -> patrz punkt 1
 3. Interferencje

  “Jeden obraz znaczy więcej niż 1000 słów” – kłebonafide

  • Gdy stworzysz obraz do danego pojęcia nie do końca może się okazać, że poprawnie podpowie Ci co chciałeś zapamiętać. Zobaczysz w swoim Pałacu Pamięci “samochód” i gdy jesteś po  kilku tygodniach lub miesiącach od nauki może się okazać, że będziesz się zastanawiał, czy miało to oznaczać “pojazd”, “wehikuł”, “auto” czy właśnie “samochód”
  • Można sobie z tym poradzić poprzez odtwarzanie  znaczenia obrazu w trakcie powtórek. (Jednak wciąż -> patrz punkt 1)
 4. Umiem, ale przecież nie wiem kiedy używać

  • Tu kłania się co napisałem wcześniej. To jest największy problem osób początkujących i powoduje, że pomimo poznania metod szybkiej nauki, dalej stosują dawne, nieefektywne metody. Czemu? Zwykle pierwszym odruchem jest: nauczę się teraz wszystkiego co jest w tej książce, która jest wymagana na następny egzamin -> nauka mnemotechnikami zajmuje początkowo bardzo dużo czasu -> przychodzi egzamin, a taki uczeń zna tylko 10% materiału -> oblewa egzamin -> “Mnemotechniki są do d***”
 5. Pseudoograniczenia

  • Ploty puszczane w świat, że może i fajnie jest zapamiętać układ talii kart w 10 sekund, ale nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Cóż, rzeczywiście, wrażenie na wykładowcy embriologii człowieka może zrobisz takim wyczynem, ale indeks bezrefleksyjnie przyjmie wpisywaną Ci “dwóję”. Jednakże, ćwiczenie pamięci i budowania skojarzeń w ten sposób pozwoli Ci na efektywniejsze przyswojenie na przykład poszczególnych faz rozwoju zarodkowego. To już może realnie się przełożyć na pozytywną ocenę na egzaminie.
  • Dokładnie tak samo jest w przypadku uczenia się wiersza, tekstu piosenki czy sztuki na pamięć. Zarówno w przypadku uczenia się mechanicznego jak i z wykorzystaniem mnemotechnik efekt będzie ten sam – zapamiętanie słowo w słowo treści. Jednak w tym drugim przypadku ćwiczysz swoją pamięć na wielu płaszczyznach, więc zdobywasz coś więcej niż tylko znajomość danego tekstu.

Czy w takim razie mnemotechniki są bezużyteczne? Jeżeli lubisz poświęcać ogromne ilości czasu i energii na naukę – absolutnie tak! Jeżeli jednak chcesz poświęcić trochę tego samego by oduczyć się nawyków ze szkoły i oszczędzić mnóstwo czasu na (moim zdaniem) najważniejszej umiejętności XXI wieku – to zdecydowanie nie.

Jeżeli chcesz się nauczyć mnemotechnik to najlepszy kurs znajdziesz tutaj

Pamiętaj:
“Istnieje różnica między znajomością drogi, a podążaniem nią” – Morfeusz, Matrix

Dlatego ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz – to się opłaci!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: