Techniki nauki

Naucz się języka obcego w 2 tygodnie!

język obcy, nauka, kurs, mnemotechniki, zapamiętywanie, szybki, łatwo, dla opornych
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Szkoły językowe go nienawidzą! Nauczył się języka obcego w 2 tygodnie! – Reklama na znanym portalu z galanterią skórzaną

Nie mam predyspozycji językowych, nigdy nie szła mi nauka języków obcych. Przecież znam angielski, porozumiem się wszędzie, nigdy nie nauczę się kolejnego języka obcego!

To są najczęstsze narzekania ludzi, gdy słyszą, że można łatwo się nauczyć języka obcego.

Seriously, ludzie, ktoś wam proponuje metodę szybkiej nauki obcej mowy, co można sobie wpisać do CV, a także mocno rozwija twoją inteligencję, już nie mówiąc o tym, że rozszerza Twój światopogląd i ułatwia porozumiewanie się za granicą oraz to jak odbierają Cię ludzie, w których języku mówisz. Sam pomyśl – jak się czujesz gdy obcokrajowiec, nawet bardzo nieskładnie, mówi do Ciebie w Twoim języku? Przyjemne prawda?

 

Ja sam nigdy nie byłem “orłem” z języków. Nauka angielskiego zajęła mi prawie cały okres szkolny, a niemiecki poznawałem w takich bólach, ze było to moje jedyne zagrożenie w 2 klasie liceum. No i co z tego? Nauczyłem się efektywnego sposobu nauki języków i nie dość, że teraz przygotowuję się już wyłącznie ze słownictwa specjalistycznego z powyższych dwóch języków, to realizuję swój plan, żeby po studiach posługiwać się na poziomie komunikatywnym 7 językami obcymi.

Niesamowite? Nie!

języka obcego, naucz się, nauka, 2 tygodnie, szybka, efektywna,

Banalnie proste, wymagające jedynie 10- 15 min dziennie skupienia na własnym telefonie. To chyba pestka zakładając jak dużo już się w niego patrzysz w ciągu dnia?

Moje dwie metody

Pierwsza metoda

W każdym języku funkcjonuje coś takiego jak lista 1000 najpopularniejszych słów.  Okazuje się, że w każdym języku, wystarczy znać te 1000 słów by zrozumieć ok 80% rozmów. Tym samym w 80% przypadków będziesz też potrafił się porozumieć. Oczywiście bez poprawnej składni i akcentu, ale w tym momencie Twoja znajomość języka spełni swoją podstawową i pradawną funkcję – będzie komunikatywna.

 

Można się tego nauczyć poświęcając minutę na słowo dziennie. Wierz mi, przy wprawie w mnemotechnikach, będzie to dużo mniej (u mnie 1000 słów na tydzień, gdzie poświęcałem na naukę 20 min dziennie, a to daje ok 7 słów na minutę).

 

Technika, o której mówię tutaj, to Technika Słów Zastępczych, w skrócie TSZ. W zasadzie polega na tym, że zamieniasz słowo obce, na słowa, które razem układają się w podobne brzmienie do niego, jednak są Ci już znane. Na przykład: contare (wł. Liczyć) – widzę konta (w moim przypadku sejfy), które stoją w gmachu banku i każdy z nich popisuje się swoim głosem śpiewając operowo tylko re (pamiętasz gamę? Do, re, mi, fa , sol, la, si, do? To właśnie to “re”), a ja chcąc się zorientować ile tych kont mam, liczę je, z wyciągniętym palcem wskazującym.

 

Wymyślenie takiego skojarzenia zajęło mi kilka sekund. Ot pierwsze co się pojawia. Więcej o tej technice przeczytasz w moim kolejnym wpisie: Podstawowe zasady mnemotechnik – teoria i praktyka.

 

języka obcego, naucz się, nauka, 2 tygodnie, szybka, efektywna,

Druga metoda

Aplikacja “Anki“.

Jest to po prostu aplikacja do fiszek, jednak to co mi się podoba, to bardzo duża baza kart przygotowanych przez społeczność. Dodatkowo określa ona czas kolejnych powtórek. Okresy między powtórkami są zgodne z krzywą zapominania – to sprawia, że nauka przez tą aplikację jest bardzo skuteczna.

 

Znalazłem tutaj talię “Włoski podstawowy” i przystąpiłem do nauki. Pojawiały się w niej także zwroty, nie tylko słowa. I ponownie można tu korzystać z mnemotechnik, a można też uczyć się mechanicznie, jednak zaletą ponad zwykłymi fiszkami jest to, że wszystko masz w telefonie oraz, że aplikacja sama wyznacza termin kolejnych powtórek, dbając o Twoją retencję wiedzy.

 

Korzystając z obu metod, nauczyłem się języka obcego w 2 tygodnie i  używałem go w prostych konwersacjach w obcym kraju.

 

Pomyśl sobie, Polski słownik podstawowy zawiera trochę ponad 6 tys słów, co znaczy, że około tyle używamy na co dzień. Po miesiącu stosowania mojej metody, nawet gdy jesteś początkujący w zdobywaniu wiedzy (czyli po prostu uczysz się jak nauczyli Cie w szkole, nie ma to znaczenia ile masz lat), znasz już 2 tys słów obcych. Czemu by nie pójść dalej i nie nauczyć się 6 tys?

 

języka obcego, naucz się, nauka, 2 tygodnie, szybka, efektywna,

A może Ty znasz ciekawą metodę nauki języka obcego, którą chciałbyś się podzielić? Koniecznie zostaw komentarz poniżej!

Skąd pomysł na tego bloga? Zobacz mój pierwszy wpis

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: