Efektywność osobista

Leniwe sztuczki geniuszy #1

nawyki, efektywność osobista, rozwój osobisty, geniusz, przezzycienaskroty, przez życie na skróty, blog
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Myślisz, że geniuszem trzeba się urodzić? Czy wyrażenie “nie mam talentu do…” jest przeszkodą w osiągnięciu Twojego celu? Czego potrzeba, żeby być najlepszym w szkole i na studiach? Ta seria wpisów pomoże Ci odpowiedzieć na te pytania i pokaże jak minimalnym nakładem energii można osiągnąć maksymalny efekt!

Poznaj…

Leniwe sztuczki geniuszy!

nawyki, efektywność osobista, rozwój osobisty, geniusz, przezzycienaskroty, przez życie na skróty, blog

Długo zastanawiałem się od czego zacząć tę serię i jak przedstawić te “sztuczki” by były dla Ciebie proste do zastosowania i jednocześnie maksymalnie skuteczne. Gdy przeanalizowałem wiedzę, którą chcę Ci przekazać, stwierdziłem, że jest w niej jedna cecha wspólna – nawyki!

Każda osoba, która doszła do ogromnych efektów w życiu, czy to Einstein, Bill Gates czy Richard Branson, wszyscy mieli swoje rytuały, które wykonywali codziennie. Czy to było wstawanie o określonej porze, czy określony rodzaj śniadania, czy w końcu strój (patrz Steve Jobs) lub plan dnia.

Mówi się, że rutyna zabija kreatywność. Jednak czy to aby na pewno prawda? Jak donoszą naukowcy (artykuł) okazuje się, że nasz mózg lepiej rozwiązuje problemy i tworzy nowe idee jeśli jest w trakcie wykonywania czynności, która jest nawykiem. Możemy to też zaobserwować na sobie. Czy nowe pomysły wpadają Ci do głowy i znajdujesz rozwiązania na swoje nurtujące problemy gdy rozwiązujesz krzyżówkę lub piszesz egzamin lub raport, czy gdy stoisz pod prysznicem albo robisz sobie herbatę? Oczywiście, że w tym drugim przypadku!

Jest to związane z nawykiem i rutyną. Gdy Twój umysł nie jest zajęty przetwarzaniem kolejności wykonywania danej czynności może zająć się rozwiązywaniem problemu, o którym niedawno myślałeś. Dodatkowo, będziesz mieć więcej energii i czasu, bo rutynowe zajęcia wykonujemy mniejszym nakładem wysiłku umysłowego i szybciej!

Koniec teorii, czas na praktykę!

Leniwa sztuczka geniuszy #1!

Nawyki

Wprowadź nawyki do swojego życia, aby być bardziej efektywnym!

nawyki, efektywność osobista, rozwój osobisty, geniusz, przezzycienaskroty, przez życie na skróty, blog

Krok 1

Wybierz maksymalnie 3 czynności, które zaimplementowane teraz, pomogą Ci stać się bardziej efektywnym w ciągu najbliższego miesiąca.

Dlaczego maksymalnie 3? Bo przy wdrażaniu większej ilości nawyków łatwo jest, o którymś zapomnieć, nie dopilnować oraz zajmuje to dużo “pamięci operacyjnej” naszego umysłu.

Przykładowe rutyny:
– Picie szklanki wody po przebudzeniu rano
– Konkretny rodzaj śniadania (najlepiej jeśli zawiera dużo orzechów, błonnika pokarmowego i owoców, a zarazem niewiele lub wcale dodatkowego cukru)
– Szybkie, proste ćwiczenia podnoszące tętno o min 50%
– Medytacja (chociaż 1 min)

krok 2

Zapisz – na kartce post-it lub w kalendarzu na telefonie – kiedy będziesz swoje nawyki wykonywać. Im dokładniej tym lepiej. Możesz wykorzystać do tego taki schemat:

  1. Rutyna:
  2. Pora dnia: (rano, południe, wieczór)
  3. Godzina: (może być też przedział)
  4. Wskazówka: (ww godzina, zjedzenie śniadania, wstanie z łóżka, mycie zębów – czynność, którą i tak wykonujesz, z którą możesz połączyć tę nową)
  5. Nagroda: (pracujesz nad sobą i stajesz się lepszym człowiekiem – wyznacz sobie chociaż drobną nagrodę za wykonanie tej rutyny!)
krok 3

Wybierz sobie sposób weryfikacji wykonania nawyku. Wiem, że w życiu bywa różnie i zajmujące nas czynności mogą spowodować, że zapomnimy o wykonywaniu swoich postanowień. Do śledzenia postępów polecam chociażby zwykłą listę To-Do (może być ta od Google, może być Wunderlist, może też być na zwykłej kartce czy zeszycie) albo aplikację jak na przykład Habitica.

Dobrym pomysłem jest też ustawienie sobie przypomnienia na kalendarzu, by codziennie zaznaczać “wykonane”.

Nawyki ustanowione!

nawyki, efektywność osobista, rozwój osobisty, geniusz, przezzycienaskroty, przez życie na skróty, blog

W tych trzech prostych krokach ustanowiłeś nowe nawyki, który pomoże Ci stać się bardziej efektywnym i czerpać więcej z życia. Jak dla mnie już sama myśl o tym jest ekscytująca!

Jestem bardzo ciekawy czy zastosujesz tę wiedzę i jak będzie się sprawdzać u Ciebie.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowych wskazówek odnośnie budowania nawyków, znajdziesz je tutaj, a jeżeli potrzebujesz konsultacji w sprawie swoich działań to zapraszam Cię tutaj.

Cheers!

 

Jeśli zastanawiasz się skąd wziął się mój pomysł na prowadzenie tego bloga to zajrzyj tutaj.
Jeśli chcesz wiedzieć czym zajmuję się na co dzień to zapraszam Cię tu.
A jeśli kiedyś zastanawiałeś się nad tym jak wygląda profesjonalny pokaz iluzjonisty to zajrzyj tutaj: www.destroshow.pl

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: