Techniki nauki

Pałac pamięci z weekendowego wyjazdu

przezzycienaskroty, nauka, wiedza, efektywność, osobista, rozwój, pasja, iluzja, medycyna
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cześć!

Kiedy piszę to do Ciebie wracam po majowym weekendzie spędzonym w Pradze. Stwierdziłem właśnie, że to idealne miejsce by stworzyć Pałac Pamięci ze wspomnień. Proces tworzenia go, postanowiłem Ci opisać!

Nie wiem czy byłeś w tym mieście, jeśli tak, to na pewno zgodzisz się ze mną, że jest tam wiele niezwykle wyróżniających się wizualnie budynków. Czy pięknych? To już jest kwestią indywidualną. Mnie urzekły 😉

Pałac Pamięci, pałac pamięci, zapamiętywanie, wspomnienia, szybka nauka, pamięć, efektywne uczenie, przez zycie na skroty, Marcin Żelezik, Destro

Choć technikę, o której chcę Ci opowiedzieć znałem już od dłuższego czasu, to tutaj uświadomiłem sobie coś co może pomóc w jej opanowaniu.

Widzisz, w Pradze, ludzie przez dłuższy czas byli analfabetami. W sumie, można tak powiedzieć o prawie każdym Europejskim mieście. Tyle, że tutaj z tym problemem radzili sobie dość oryginalnie.

Zobacz, jeśli ktoś nie umie czytać i pisać, to trudno mu będzie odnaleźć odpowiedni adres gdy się z nim umowisz.

Jesli jednak zaczniesz na budynkach umieszczać wyjątkowe rzeźby i zdobienia. Tu już sytuacja staje się trochę prostrza.

Już nie powiesz “Spotkajmy się na ulicy Owocowej” tylko “zobaczymy się pod Czarną Madonną”. Rzeźba czarnej matki Bożej jest tylko jedna w mieście, trudno ją będzie przegapić.

Pałac Pamięci, pałac pamięci, zapamiętywanie, wspomnienia, szybka nauka, pamięć, efektywne uczenie, przez zycie na skroty, Marcin Żelezik, Destro

Widzisz do czego to zmierza?

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z techniką Pałacu Pamięci, osobny artykuł niej pojawi się tutaj.

Jak zbudować Pałac Pamięci ze wspomnień?

W kontekście budowania Pałacu z miejscowości, którą odwiedziłeś w ramach wyjazdu, jest podobnie. Nie chcesz zapamiętywać rzędu budynków na ulicy i później starać się zapamiętywać przy ich użyciu. Lepiej będzie, jeśli przypomnisz sobie drogę, którą pokonywałeś między najbardziej charakterystycznymi punktami, które zapadły Ci w pamięć.

Z jednej strony, cechę charakterystyczną takiego budynku czy wnętrza będzie można łatwo uwydatnic i spowodować, by to miejsce było nie do pomyślenia. Z drugiej natomiast, ograniczasz możliwość pomyłek. Nie będziesz umieszczal skojarzeń na budynkach, które są wyblakłe lub szare, ale raczej na drodze między charakterystycznymi punktami. W końcu to bardzo charakterystyczna droga, skoro jest rozciagnieta między dwoma znaczącymi punktami.

Podsumowując, możesz zbudować pałac pamięci z miejsca, w którym byłeś na wyjeździe w tych prostych krokach:

  1. Przypomnij sobie charakterystyczne punkty w danym mieście, lub w wybranych przez siebie lokalizacjach (np budynki, muzea, restauracje)
  2. Ułóż sobie drogę między tymi punktami, tak żeby się nie krzyżowała. Jeśli jest kilka takich punktów skrzyżowania, nie przejmuj się – stworzysz kolejne pałace.
  3. Przejdź się stworzoną przez siebie drogą w myślach, zwracając uwagę na:
    1. Najbardziej charakterystyczne cechy budynków – uwydatnij je
    2. Jak wyglądała droga między nimi – czy była brukowa, asfaltowa itp. Jak szeroka? Jaka była pogoda gdy nią szedles? Czy była zatłoczona czy nie? (odtwórz najwięcej szczegółów, jakbyś tam był)
    3. Zapachy, dźwięki, odczucia dotyku i smaku – postaraj się przywołać ich jak najwięcej, nawet jeśli nie zwróciłeś szczególnej uwagi na nie gdy tam byłeś.
  4. Przejdź się po swoich pałacach kilka razy w ciągu najbliższych dni – musisz je znać świetnie zanim umieścisz w nich informacje, inaczej nie spełnią swojej funkcji.
Pałac Pamięci, pałac pamięci, zapamiętywanie, wspomnienia, szybka nauka, pamięć, efektywne uczenie, przez zycie na skroty, Marcin Żelezik, Destro

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci zbudować Pałac Pamięci ze wspomnień.

Jeśli zastanawiasz się skąd wziął się mój pomysł na prowadzenie tego bloga to zajrzyj tutaj.
Jeśli chcesz wiedzieć czym zajmuję się na co dzień to zapraszam Cię tu.
A jeśli kiedyś zastanawiałeś się nad tym jak wygląda profesjonalny pokaz iluzjonisty to zajrzyj tutaj: www.destroshow.pl

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: