Techniki nauki

Pałac Pamięci – Setki Lat Zapamiętywania

pałac pamięci, zapamiętywanie, szybkie uczenie się, Przez Życie Na Skróty, Marcin Żelezik, Destro, student medycyny
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Czy wiesz co łączy Homera i jego “Odyseję” z niemal każdym mistrzem świata pamięci? (Tak, są takie zawody, więcej o nich dowiesz się tutaj)

Jest to wykorzystanie techniki Pałacu Pamięci.

Większość o nim słyszała, głównie dzięki popularnej serii filmów i seriali o Sherlocku Holmesie, jednak niewielu wie, że ta technika ma setki lat!

Uważa się, że po raz pierwszy została wykorzystana przez Symonidesa z Keos w 5 w p.n.e. Ponoć był obecny na uczcie razem z dostojnikami państwowymi, jako bardzo pożądana część ówczesnego towarzystwa – filozof.

W jej trakcie, został poproszony na zewnątrz, by posłaniec przekazał mu ważną wiadomość (śmiesznie, co? Jakie czasy taki Messenger 😉 ). Gdy wyszedł wtedy budynek runął, masakrując osoby w środku, do takiego stopnia, że niemożliwe było ich rozpoznanie.

Symonides wtedy, przypominając sobie wygląd pomieszczenia, kto gdzie siedział i co robił, ustalił jakie osobistości znajdowały się w Sali. Tak wykorzystał Pałac Pamięci, by zapamiętać imiona.

Cóż, może większe wrażenie zrobi na Tobie fakt, że “Odyseja” była wcześniej przekazywana z pokolenia na pokolenia, jako historia zapamiętana używając tej samej techniki – zanim została spisana!

Jak Ty możesz skorzystać z tej starożytnej techniki w swojej nauce?

Przede wszystkim zacznijmy od tego czym jest i jak zbudować Pałac Pamięci.

Jest to miejsce, dowolne pomieszczenie lub miasto, które znasz na tyle dobrze, że bez wysiłku jesteś w stanie je odtworzyć w umyśle. W dowolnych punktach tej lokacji, umieszczasz wspomnienia i wizualizacje (o markerach wizualnych przeczytasz tutaj).

Więc po kolei:

1.Wyobraź sobie budynek, z którym jesteś bardzo dobrze zapoznany

Może to być Twój dom, biuro, ulica na której dorastałeś

Każda przestrzeń może być Pałacem Pamięci – ważne, żebyś zdał sobie z tego sprawę, bo już niedługo będziesz ich budować wiele (gdy zdasz sobie sprawę, jak potężna jest ta technika)

2. Teraz pomyśl w jaki sposób mógłbyś przejść przez tę lokalizację, tak, by Twoja podróż była maksymalnie liniowa i nie krzyżowała się nigdzie.

Jesteś w swoim umyśle, więc możesz “magicznie” znaleźć się w najdalszym zakątku danego miejsca.

Jest to bardzo ważny punkt i istotnym jest, abyś możliwie najbardziej strategicznie zaplanował tę drogę, ponieważ krzyżowanie się takiego szlaku pamięciowego, będzie powodowało trudności z przypominaniem sobie informacji na nim umieszczonych.

3. Kolejnym krokiem jest przejście przez Twój Pałac, dokładne przypomnienie sobie mebli jakie będziesz napotykał na swojej drodze i ułożenia wszelkich przedmiotów, które mają w nim stałe miejsce (np.. Kwiaty, wentylatory, lodówka, pralka etc.)

Na samym początku używania Pałacu Pamięci, lepiej nie używać mebli i przedmiotów, tylko całych pokoi, jednak to zostawiam do Twojej decyzji

4. Teraz, gdy już nad wszystkim się zastanowiłeś, zrób te dwa ćwiczenia, które mogą Ci pomóc lepiej posługiwać się Pałacem Pamięci:

  • Narysuj schematyczny rysunek wybranej przez Ciebie lokalizacji – Wystarczy rzut od góry, z zaznaczeniem kolejności pokoi, zgodnie z wyznaczoną przez Ciebie trasą. Później będziesz chciał na takim rysunku zaznaczać też meble i pozostałe “stacje” oraz je dokładnie wypisywać, jednak jest to krok na czas gdy już będziesz swoje Pałace liczył ponad palce dwóch rąk 😉
  • Przejdź się po swoim Pałacu od środka do końca i od środka do początku, a także od końca do początku – możesz to ćwiczenie też powtórzyć gdy wypełnisz go informacjami.

Oczywiście na koniec pozostaje pytanie: jak umieszczać te informacje?

Cóż, wokół tego zagadnienia powstały całe kursy, jednak jestem w stanie skrócić Ci to w kilku, uproszczonych, zdaniach.

Przede wszystkim, chcesz, żeby ten obraz był czymś niezapomnianym wtedy lepiej go zapamiętasz. Weźmy na przykład Twojego nowego kolegę Marka – wyobraź sobie, że trzyma się za ręce z Markiem Twainem! Patrzą sobie w oczy, z głupkowatym uśmiechem…

Teraz, pomyśl o tym, że podskakują  na Twoim biurku.

Trudno obok takiego obrazu przejść obojętnie, prawda?

Może teraz niech Marek powie Ci kiedy ma urodziny? Na pewno będzie mu bardzo miło gdy złożysz mu życzenia, zanim zrobią to wszyscy na Facebooku.

Złóżmy zatem, że ma je 27-go września. Ja bym wyobraził sobie takiego Marka, który siedzi na mojej szafie, co powoduje, że ugina się ona pod nim, i okłada swoją gołą nogę (bo co dziwne, ma obdartą nogawkę z lewej łydki) wiązką wrzosu. Takiego obrazu też na pewno szybko nie zapomnę, prawda? (Wrzos wiadomo skąd się wziął, ale noga? No tak, jest to mój symbol na liczbę 27 w Głównej Metodzie Pamięciowej – opiszę ją niebawem)

Cóż, teraz masz już pełną wiedzę jak szybko zbudować Pałac Pamięci oraz jak dodawać do niego informacje.

Niech Ci służy dobrze!

Jeśli zastanawiasz się skąd wziął się mój pomysł na prowadzenie tego bloga to zajrzyj tutaj.
Jeśli chcesz wiedzieć czym zajmuję się na co dzień to zapraszam Cię tu.
A jeśli kiedyś zastanawiałeś się nad tym jak wygląda profesjonalny pokaz iluzjonisty to zajrzyj tutaj: www.destroshow.pl
Jeśli chciałbyś umówić się na prywatne konsultacje online ze mną, zajrzyj tutaj.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: