Techniki nauki

Panie, gdzie Ty się uczysz?!

nauka, techniki nauki, szybka nauka, efektywna nauka, jak się uczyć, przezzycienaskroty, przez życie na skróty, małpa janusz, Panie,
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Panie, gdzie Ty się uczysz?!

Tak często zastanawia mnie dlaczego ludzie dzielą się na tych, co mają wręcz pedantyczny porządek na biurku i takich co “panują nad chaosem”. Dlaczego jedni dostają mikrowylewu gdy coś nie jest na swoim miejscu, a inni odkładają wszystko gdzie popadnie.

Co idzie za tym, że jedni uczą się w wygodnym fotelu, kanapie czy łóżku, a inni wybierają twarde krzesło lub chodzą. Jak na naukę wpływa wyłączenie telefonu i zamknięcie kart z social media na komputerze oraz uczenie się w gronie gadatliwych przyjaciół. Skąd biorą się wyniki osób, które pracują w bibliotece lub osobnym pokoju. Kto się zastanawia gdzie się uczyć?

Zatem: Panie, gdzie Ty się uczysz?!

Fotel, kanapa, łóżko? Dziękuję postoję!

Wybór pozycji i mebla ma zaskakująco istotne znaczenie dla naszej efektywności. Otóż okazuje się, że niewielkie napięcie mięśniowe jest niezbędne do odpowiedniej pracy mózgu. Takie napięcie umożliwia wybranie twardego krzesła lub fotela biurowego albo wręcz stanie!

Pewnie jak niemal każdy, miałeś momenty, kiedy próbowałeś się uczyć czegoś na łóżku lub kanapie. Powiedz, jak to wychodziło? Byłeś idealnie skupiony na pracy i po niej pamiętałeś czego się uczyłeś? A może cały czas coś Cię rozpraszało, wracałeś do zdań, które już przeczytałeś, a Twoje zapamiętywanie tekstu było na poziomie 0?

A teraz zastanów się, z czym kojarzy Ci się kanapa lub łóżko? Z pracą lub nauką, czy jednak z wypoczynkiem i relaksem? Myślę, że dla każdego najsilniejszymi skojarzeniami będą – wypoczynek i relaks. Skoro zatem Twojej świadomości tak kojarzy się to miejsce, to dlaczego oczekujesz, że Twoja podświadomość zachowa się inaczej?

Food for thought

nauka, techniki nauki, szybka nauka, efektywna nauka, jak się uczyć, przezzycienaskroty, gdzie, przez życie na skróty, małpa janusz, Panie,

No dobra, a co z tym biurkiem?

To też jest ciekawe, ponieważ okazuje się, że same przedmioty mogą nas rozpraszać. Stąd właśnie osoby z pedantycznym przywiązaniem do porządku na biurku są bardziej skupione na pracy. Jeżeli coś ma swoje stałe miejsce i znajduje się tam w momencie Twojej pracy, to Twój mózg przestaje to zauważać. Ten sam długopis, mazak czy inna linijka może za to zacząć Cię rozpraszać i prowokować do myślenia o “niebieskich migdałach” gdy położysz go w innym, widocznym miejscu.

Dlatego pozbądź się niepotrzebnych rzeczy z biurka. Wyrzuć zarówno karteczki z planami, ważnymi sprawami i cytatami, które są totalnie zbędne w Twoim procesie nauki. Możesz je przecież schować do szuflady, lub położyć na szafce. Dzięki temu plan, czy motywację będziesz mieć zawsze pod ręką, ale nie będzie Cię niepotrzebnie rozpraszać. To samo tyczy się telefonu. Pamiętaj, że nikomu nie stanie się krzywda jeśli przez pół godziny nie odpiszesz mu na wiadomość, albo nie odbierzesz telefonu (no, chyba, że jesteś lekarzem na dyżurze “na telefon” 😉 ).

nauka, techniki nauki, szybka nauka, efektywna nauka, jak się uczyć, przezzycienaskroty, gdzie, przez życie na skróty, małpa janusz, Panie,

A ludzie? Mam się przenieść na bezludną wyspę?

Oczywiście, inne osoby mogą być zarówno wielką przeszkodą jak i wielką pomocą. Jeśli uczysz się ze swoimi znajomymi – ustalcie czas, który jest przeznaczony wyłącznie na naukę (proponuję 20-30 min), a w przerwie możecie rozmawiać o wszystkim innym (przerwa może trwać 5 min – po więcej informacji zajrzyj tutaj.).

Jeżeli jednak Twoi znajomi nie są zainteresowani nauką czy pracą, możesz albo przenieść się do innego pokoju lub biblioteki, albo założyć słuchawki. W ten sposób pokażesz, że jesteś zajęty, a do nich wrócisz po czasie swojej pracy. Pamiętaj, że w tych słuchawkach nie musisz niczego słuchać, wystarczy, że będziesz je mieć na uszach.

nauka, techniki nauki, szybka nauka, efektywna nauka, jak się uczyć, przezzycienaskroty, przez życie na skróty, małpa janusz, Panie, gdzie

Podsumowanie…plus

  • Zadbaj o koncentrację (jeden ze sposobów znajdziesz tu)
  • Usuń niepotrzebne przedmioty
  • Wycisz telefon
  • Przystaw twardy fotel lub krzesło do biurka albo stań – kanapa lub łóżko jest do relaksu
  • Książkę ustaw na wzniesieniu, by cały tekst był mniej więcej w tej samej odległości od oczu
  • Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – najlepiej z dwóch źródeł światła
  • Zadbaj o nawodnienie – woda + ewentualnie cytryna lub pomarańcza, to takie proste!

Więcej rad znajdziesz na: https://www.youtube.com/watch?v=-dZ7VclRnGs
Konsultacje ze mną znajdziesz tu: https://dorotafilipiuk.pl/produkty/korepetycje-z-trenerem-technik-nauki/
Moją magiczną stronę odkryjesz tu: www.destroshow.pl

Cheers!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: