Techniki nauki

Poznaj Siłę Markerów Wizualnych

przezzycienaskroty, nauka, wiedza, efektywność, osobista, rozwój, pasja, iluzja, medycyna
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cześć!
 

Przez bardzo długi czas zastanawiałem się, jak to działa, że gdy czytam książkę dla rozrywki (fantasy, kryminał itd.) albo uczę się czegoś co mnie fascynuje – zapamiętuję wydarzenia czy informacje od razu i na długo. Jednak, gdy siadałem do “normalnej” nauki, tej wymaganej w szkole, nudziłem się i nie mogłem zapamiętać najprostszych faktów. Też tak miałeś?

Teraz już wiem skąd się to brało.

Gdy uczyłem się na przykład o iluzji, na moje zapamiętanie wpływały takie czynniki jak: relaks, tworzenie markerów wizualnych, łączenie nabywanej wiedzy z już znaną, wyobrażanie sobie wykorzystania wiedzy w praktyce, a zwykle też rzeczywiste jej wykorzystanie. Natomiast na zapamiętanie jej na długo wpływało przede wszystkim powtarzanie uzyskanych informacji w czasie.

Na tym blogu znajdziesz (prędzej czy później, jak napiszę wszystkie artykuły 😉 ) opis każdego z tych czynników i tego jak go osiągnąć.

Dzisiaj jednak chciałbym przedstawić Ci ten z nich, który uważam za najistotniejszy – markery wizualne.

marker, wizualny, zapamiętywanie, nauka, przezzycienaskroty.pl, Destro, Marcin Żelezik, pokemon

No dobra, na początku zaznaczę, że nie muszą zawsze być wizualne 😉 Tak naprawdę, to bardzo często będziesz tworzył tylko smakowe lub węchowe, które są uważane za jedne z najsilniejszych. Jednak zdecydowanie zachęcam Cię do łączenia wszystkich zmysłów przy tworzeniu markera, ponieważ to spowoduje, że będzie on silniej zakorzeniony w Twojej pamięci, a przez to będzie łatwiej przypomnieć sobie informację przez niego zakodowaną.

Teraz do rzeczy:

Co to jest marker wizualny?

W najprostszych słowach, jest to informacja zamieniona na doświadczenie. Zatem na połączenie wszystkich zmysłów, a także ruchu, abstrakcji i karykatury.

W związku z tym, gdy czytasz, bądź rozmawiasz z kimś o lądowaniu na księżycu, możesz po prostu wyobrazić sobie “jakiegoś” astronautę wychodzącego z “jakiegoś” lądownika na księżyc. Możesz tak robić na samym początku, co powinno wyrobić w Tobie nawyk tworzenia takich obrazów.

Doświadczenie

każda informacja, powinna zostać zamieniona na doświadczenie, czyli połączenie wszystkich zmysłów, umożliwiające głębokie przeżywanie, a tym samym zapamiętanie danej informacji przez nasz układ nerwowy

Jednak to doświadczenie, o którym pisałem wyżej powinno bardziej prezentować się w taki sposób: widzisz Neila Armstronga, wychodzącego z Apollo 11 (wielki, fosforyzujący napis, lub charakterystyczny wygląd tego lądownika), słyszysz jak mówi “To mały krok dla człowieka …”, możesz poczuć “lekkość” swojego ciała (w końcu w swojej wyobraźni stoisz na księżycu), a także poczuć delikatne drgnięcie powierzchni, w momencie gdy powyższy astronauta wbija amerykańską flagę.

Uff

Wydaje się jakby to było bardzo dużo do wyobrażenia sobie, szczególnie w trakcie rozmowy, jednak wierz mi, z odpowiednią praktyką w pewnym momencie tworzenie podobnych doświadczeń zacznie Ci zajmować tyle co mrugnięcie.

Kiedy stosować markery?

Chcąc jak najszybciej wykorzystać tę technikę, która choć bajecznie prosta, jest tak rzadko wykorzystywana, możesz wpaść w pułapkę, w którą ja niestety wpadłem – zacząć starać się zapamiętać wszystko co wpadnie Ci “w oczy” lub “w uszy”.

Jest to możliwe, jednak: 1. bardzo trudne, 2. W niemal każdej książce o pamięci są przytaczane co najmniej dwa przypadki osób, które z powodu zapamiętywania wszystkiego – oszalały.

Sam więc widzisz – nie warto 😉

Na samym początku, proponuję Ci tworzyć trójwymiarowy obraz, połączony najlepiej z choć jednym innym zmysłem (później będziesz dodawał kolejne) podsumowujący to co przeczytałeś na stronie tekstu, lub oznaczający główny wątek rozmowy, którą prowadzisz.

Tylko tyle i aż tyle – ćwicz to, aż stanie się dla Ciebie naturalne… no albo przynajmniej proste (dla perfekcjonistów 😉 ).

Następnie zacznij dodawać więcej szczegółów i odniesień do posiadanej już wiedzy. Zgodnie z filozofią Kaizen, niech to będzie małymi krokami. Ustal sobie, że przez tydzień będziesz dodawać jeden szczegół lub odniesienie do posiadanej już wiedzy do każdego markera.

Gdy praca w ten sposób stanie się całkiem łatwa i będziesz w stanie dodać ok 4 szczegółów, spróbuj przejść do tworzenia markera podsumowującego każdy akapit tekstu i najważniejszą informację, w każdym temacie rozmowy (nazwisko, adres, produkt itd.).

Na koniec, przejdź do łączenia markerów ze sobą.

Łączenie markerów ze sobą powoduje stworzenie mocniejszych powiązań, a tym samym zwiększenie retencji informacji

Możesz to robić poprzez interakcję jednego markera z drugim (jak w Łańcuchowej Metodzie Zapamiętywania dla zorientowanych), albo poprzez łączenie ich strzałkami, emocjami lub miejscami (do tego idealnie nadaje się Pałac Pamięci, o którym pisałem tutaj).

Jestem pewien, że tym wpisem nie wyczerpałem tematu tworzenia markerów wizualnych. Jednak zawsze chcę poprzez tego bloga podsumować Ci moją wiedzę, a także, więcej na ich temat będę mówił w swoim kursie (który małymi krokami dochodzi do światła dziennego).

Myślę jednak, że nie ma takiej rzeczy, o której nie napisałem, a nie byłbyś w stanie do niej dojść poprzez praktykę.

Wiem, że na początku będzie się wydawało, że zużywasz ogromne pokłady energii na tworzenie tych markerów, jednak zysk z tej inwestycji jest ogromny.

W razie pytań, proszę, napisz komentarz, albo napisz na mój adres mailowy: info@przezzycienaskroty.pl.

Jeśli zastanawiasz się skąd wziął się mój pomysł na prowadzenie tego bloga to zajrzyj tutaj.
Jeśli chcesz wiedzieć czym zajmuję się na co dzień to zapraszam Cię tu.
A jeśli kiedyś zastanawiałeś się nad tym jak wygląda profesjonalny pokaz iluzjonisty to zajrzyj tutaj: www.destroshow.pl
Jeśli chciałbyś umówić się na prywatne konsultacje online ze mną, zajrzyj tutaj.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: