Efektywność osobista

Jak zaplanować rok i spełnić postanowienia?

przezzycienaskroty, nauka, wiedza, efektywność, osobista, rozwój, pasja, iluzja, medycyna
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W nowym roku wiele osób stworzyło sobie postanowienia, ustanowiło cele, sformułowało swoje marzenia i zaplanowało rok. Chcemy być mądrzejsi, bardziej fit, zdrowsi i bardziej efektywni.

Czy takie piękne życzenia mogą się spełnić?

efektywnie, szybko, najłatwiej, bez problemu, motywacja, zmotywować, najlepsze sposoby, przezzycienaskroty.pl, Przez Życie Na Skróty, Marcin Żelezik, Destro Show, Jak zrealizować swoje postanowienia noworoczne?

Mam dla Ciebie kilka narzędzi i “mindset”, który rzeczywiście pozwoli

Spełnić Twoje postanowienia i zaplanować rok!

1. Koło życia

Czego powinny dotyczyć Twoje postanowienia?

Kilka lat temu wybrałem się na pielgrzymkę do Katmandu w Nepalu, żeby poznać najstarsze mądrości świata związane z rozwojem osobistym. Na wysokiej górze, po 14-stu dniach wędrówki, spotkałem dziwnie ubranego, starszego człowieka, siedzącego na kamieniu. Ten człowiek przywitał mnie uśmiechem i przemówił do mnie: “Ma timrō lāgi parkhirahēkō chu!”, co oznacza (jak się później dowiedziałem z Google Translate) “Czekałem na Ciebie” po Nepalsku.
Zaprowadził mnie do swojej chaty. Można było się spodziewać, że nie będzie ociekać luksusem, jednak była solidna, zrobiona z solidnych kamieni i starego, grubego drewna. Jest to niezwykle charakterystyczne dla tamtego rejonu.
Ów mędrzec wskazał mi stół, na którym rozwinięty był zwój. Gdy podszedłem bliżej, zauważyłem, że złotą farbą narysowane jest koło, a w środku, żywym, zielonym kolorem, świeci się ….

Stop!
Ta technika wcale nie pochodzi ze starych zwojów, mędrców mieszkających w górach, choć, jak zaraz się przekonasz, mogłaby.

Pierwsza część Twojego zadania jest niezwykle prosta:

– Weź kartkę papieru
– Narysuj na niej koło
– Podziel koło na 8 części
– Każdą z części podpisz po kolei: Zdrowie/kondycja, Nauka, Rodzina/partner, Znajomi, Finanse, Środowisko, Czas Wolny, Rozwój osobisty
(Oczywiście możesz podzielić je na mniejsze części i podpisać inaczej względem upodobania, jednak najpierw przeczytaj do końca ten wpis, żebyś zrozumiał ideę kryjącą się za tym pierwszym krokiem)

Teraz druga część:

Wypełnij koło względem swojego zadowolenia z każdej sfery życia.

Powinno to w efekcie wyglądać mniej więcej tak:

jak zrealizować swoje postanowienia noworoczne? Koło Coachingu pozwoli Ci przede wszystkim wyznaczyć odpowiedni cel, a Twoja świadomość niezadowolenia z konkretnych obszarów życia, będzie Cię pchać do działania!  efektywnie, szybko, najłatwiej, bez problemu, motywacja, zmotywować, najlepsze sposoby

Teraz jesteś gotowy, by w pełni świadomości …

2.  Wyznaczyć cel

Jakie powinny być Twoje postanowienia?

Skoro już wiesz co w Twoim życiu jest na dobrym, a co na złym lub po prostu niezadowalającym Cię poziomie – możesz ustalić co chcesz z tym zrobić!

W tym celu wykonaj te kilka prostych kroków:

1.Zacznij od luźnej wizji

Jak chcesz, żeby Twoje życie wyglądało np. za rok? Co miałoby się zmienić? Być może będziesz już umiał nowy język, potrafił obsługiwać program Excel na mistrzowskim poziomie, albo zdobędziesz nową, lepiej płatną lub bardziej satysfakcjonującą pracę?

2. Wypisz jakie korzyści będziesz mieć z realizacji tego postanowienia

Wypisz minimum 10 takich punktów. Nie dość, że otworzy to Twoją wyobraźnię, ale też da motywację i szerszy obraz kształtującego się celu.

3. Wypisz jakie straty poniesiesz, jeśli nie zrealizujesz swojego planu

Również – 10 punktów. Znowu, jest to potężny kop motywacji, ale także ćwiczenie, które pozwoli Ci złapać szerszy obraz czekającej Cię drogi. Świadomość konsekwencji braku realizacji zamierzeń spowoduje też, że będziesz na nie przygotowany, nawet jeśli z różnych przyczyn nie zrealizujesz ich w terminie.

Na przykład, jeśli chcesz się nauczyć nowego języka w rok możesz sobie wyobrazić, że bez problemu posługujesz się nim w kraju, w którym jest to język natywny, zyskujesz nową, unikalną pozycję w CV, rozwijasz swoją inteligencję i wyprzedzasz swoich znajomych itd. (Jak pomóc sobie akurat w tym postanowieniu opisałem w artykule “Naucz się języka obcego w 2 tygodnie.“)

4. Określ kiedy go wykonasz

Precyzyjne określenie czasu wykonania pozwoli Ci utrzymać kurs. Nie chodzi tu o deadline, tylko o wykorzystanie Zasady Parkinsona. Chodzi o to, że jeżeli określisz, że daną porcję pracy, ilość materiału, liczbę zadań, zrealizujesz w konkretnym, wymagającym od Ciebie minimalnego wysiłku, przedziale czasu – to zrealizujesz je efektywniej, czyli pewniej i szybciej, niż by to miało miejsce bez określenia tego terminu.

5. Sprecyzuj, co będzie miarą sukcesu

Załóżmy, że chcesz się nauczyć tego nowego języka. Pierwszym szczeblem będzie osiągnięcie umiejętności w stopniu A1. Oznacza to, że umiesz w prosty sposób się porozumieć i zrozumieć co ktoś do Ciebie mówi – wolno, wyraźnie, używając prostych słów, ale jednak w nowym języku. Zatem miernikiem Twojego pierwszego sukcesu językowego może być poprawne sformułowanie takich zdań jak: Ile kosztuje ta butelka mleka? Poproszę 30 g wędliny. Skąd odjeżdża autobus do miasta X?

6. Przygotuj się na przeszkody – jak je pokonasz?

Nie oszukujmy się, na pewno na Twojej drodze pojawią się “kłody”. Natłok pracy nie pozwoli Ci na naukę języka, trudna sytuacja rodzinna spowoduje, że nie będziesz mógł pojechać na kurs dający Ci kompetencje niezbędne do nowej pracy itp.

Powinieneś określić możliwie jak najwięcej takich potencjalnych blokad oraz od razu sformułować metodę na poradzenie sobie z nimi.

Jeżeli na przykład założysz, że może wystąpić sytuacja, w której nie będziesz mógł zrobić kolejnej lekcji językowej z podręcznika, bo akurat będziesz musiał być w drodze do innego miasta – zadbaj o to, aby mieć jego kopię na telefonie lub w formie audio. Przecież może to też być podcast! Jest mnóstwo językowych podcastów, wystarczy tylko odpalić aplikację Podcast Go, albo Cast Box lub Spotify i wyszukać!

Pro Tip: Załóż dziennik sukcesu

Kup sobie jakiś ładny zeszyt lub notes. Zapisz w nim swój cel, oraz odpowiedź na każdy punkt wymieniony wyżej. Teraz możesz ustalić sobie rytuał, że codziennie zapisujesz co udało Ci się zrobić w celu realizacji postawionego sobie zadania.

Pozwoli Ci się to zmotywować, a także nie spuszczać oka z kursu, który obrałeś, do odnalezienia lepszej wersji siebie!

efektywnie, szybko, najłatwiej, bez problemu, motywacja, zmotywować, najlepsze sposoby, przezzycienaskroty.pl, Przez Życie Na Skróty, Marcin Żelezik, Destro Show, Jak zrealizować swoje postanowienia noworoczne?

3. Filozofia Kaizen

Zrealizuj swoje postanowienia małymi krokami.

Teraz, skoro już wiesz Co i Po Co oraz Dlaczego będziesz robił, zostało określenie ostatniego – Jak?

Przede wszystkim podziel swoją drogę na małe odcinki

Zobacz, to jest jak z konkretnym stekiem. Duży, pyszny, soczysty kawał mięsa. Ale nie zjesz go “na raz”. Trzeba podzielić go na małe kawałki.

Z realizacją swoich zadań jest tak samo. Jako duży “task” wyglądają majestatycznie, ale zwykle na pierwszy rzut oka odechciewa się pracy. Jednak jeżeli wyłuszczysz z nich “krok pierwszy”, “krok drugi” itd. okazuje się, że bez wysiłku je pokonujesz.

O co dokładnie chodzi?

Masz na przykład zadanie: Nauczyć się podręcznika dla początkujących z języka Włoskiego.
Twój przykładowy plan powinien wyglądać tak:

  1. Poznanie tego podręcznika – jak jest zbudowany, ile jest tematów i stron, czy posiada dodatkowe ćwiczenia i płytę albo dostęp online
  2. Zlokalizowanie słowniczka, a najlepiej 1000 najczęściej używanych słów.
  3. Rozplanowanie materiału na dni, w których je wykonasz
  4. Zaplanowanie powtórek
  5. Poznanie 1 lekcji
  6. Obudowanie poznanych zagadnień filmami na youtube, dodatkowymi ćwiczeniami w internecie, artykułami itp.
  7. Powtarzanie punktów 5 i 6, aż do końca.

To już są małe kroki, ale pamiętaj, że w trakcie pracy, Twój plan może ulegać modyfikacji. Możesz na przykład pierwszą lekcję podzielić na naukę słownictwa, naukę gramatyki i ćwiczenia.

Rozbijaj w ten sposób zadania, aż będą wystarczająco małe, abyś mógł je wypełnić przy pełnym natłoku dnia, z minimalnym wysiłkiem.

Zbuduj nawyk!


W tym celu ustal konkretnie co z czynności, które już wykonujesz, będzie tzw. “Wskazówką”, jakie będzie wtedy Twoje działanie oraz w jaki sposób się nagrodzisz.

“Wskazówką” może być na przykład mycie zębów. Tę czynność wykonujesz machinalnie codziennie. Jest ona Twoim nawykiem. Teraz możesz do niej dołączyć na przykład robienie przysiadów rano lub powtarzanie nauczonych tego dnia słówek – wieczorem.

Na pewno jesteś w stanie wymyślić wiele przykładów czynności, które są Twoimi nawykami. Dołącz do nich czynność, którą chcesz wdrożyć w życie, a nim się obejrzysz – stanie się Twoim nowym nawykiem.

Twoje działanie powinno być maksymalnie energooszczędne. Skoro jest już małe, to teraz zastanów się jak zacząć choćby od jednego kroku.

Na przykład, chcesz zacząć biegać. Twoim małym zadaniem będzie wyjść na spacer w ubraniu do biegania. Jednak pierwszym krokiem, powinno być ubranie się w te ciuchy po zaistnieniu wskazówki.

Jaką nagrodę wybrać?


Jasne, od razu rzuca się na myśl czekolada 😉 Jednak nawet największy pasjonat tej ambrozji mógłby mieć jej dość po kilku tygodniach wykonywania nawyku. Do tego jeśli Twoim celem jest schudnięcie – cóż, takie postępowanie raczej doprowadzi do odwrotnego efektu.

Żeby mieć zapas pomysłów do tej części planu, ale także do nagradzania się za inne obszary życia i sukcesu w nich – wypisz 20 rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność 😉

Może się to z początku wydawać bardzo łatwe, ale myślę, że po ok 10 punktach, będziesz już musiał mocno wytężyć umysł. Warto, bo to będzie Twoja ściągawka do sprawiania sobie przyjemności 😉

W powyższy sposób możesz zbudować dowolny nawyk. Wystarczy, że zlokalizujesz “Wskazówkę”, określisz “Działanie” i ustalisz “Nagrodę”.

Mam nadzieję, że teraz bez problemu zrealizujesz swoje postanowienia oraz zaplanujesz rok.

Doskonały artykuł na ten temat oraz film na youtube przygotowała Dorota Filipiuk. Ten materiał znajdziesz tutaj

Jeśli chcesz wiedzieć czym jeszcze się zajmuję i w jaki sposób spotkać się ze mną na konsultacjach 1-na-1 zobacz tu – o mnie.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Tags: